czwartek, 19 marca 2009

Dokumentacja z pierwszej wystawy już wkrótce! Zapraszamy.
galeriawinda.blogspot.com
Witajcie!
Widząc totalny marazm w polskim obiegu artystycznym, postanowiliśmy wziąć sprawy sprawy w swoje ręce.

Mamy ambicję zaliczyć powstające obecnie jak grzyby po deszczu małe, niezależne galerie w Polsce. Będziemy tutaj prezentować zarówno dokumentację z wernisaży wystaw naszej grupy, wystaw indywidualnych, jak i wystaw prac pod patronatem Poturbowanych.

piątek, 13 marca 2009

"Obraz na polecenie" post art 2009


"Obraz na polecenie" jest projektem konceptualnym. Jeden z członków grupy za pośrednictwem poczty przesyła do pozostałej części grupy wytyczne idei obrazu, który ma zostać przez nich zrealizowany.
Finalnie powstaje cykl prac, które łączy wspólny twórczy zamysł jednego artysty.

Obraz na polecenie nr 1

Na zagruntowanym podobraziu o wym.40x40 za pomocą ołówka wyznaczyć środek.
Dalej po prawej stronie wyznaczonego punktu, a około 2 cm poniżej osi poziomej zaznaczyć kolejny punkt.
Od tego punktu za pomocą liter samoprzylepnych (wielkości 2,5 cm) wykleić w języku angielskim nazwę swojego najbardziej ulubionego przedmiotu.Przedmiot musi być związany z codziennością własnego życia.Następnie całe podobrazie pomalować swoim ulubionym kolorem, gdzie medium jest dowolne (akryl, olej, itp.).
Po całkowitym wyschnięciu farby zdjąć litery samoprzylepne.

   M.Skwarnecky


czwartek, 12 marca 2009

" Sinphonia " - video instalacja 2009


Realizacja Grupy POTURBOWAN! pt.” Sinphonia ” podejmuje temat siedmiu grzechów głównych : pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo.
Katechizm, jak i współczesne nauczanie Kościoła, nie nazywa raczej powyższych grzechami, ale wadami, które powstają wskutek powtarzania tych samych czynów.
Praca składa się z 4 projekcji video. Każdy z poszczególnych członków grupy odgrywa scenę przedstawiającą jeden z siedmiu grzechów głównych. Wyświetlane projekcje oddają skalę postaci (1 : 1). Poprzez równoczesne zestawienie wszystkich obrazów względem siebie, i dźwięków towarzyszącym odgrywanym sceną powstaje wrażenie spektaklu w którym pod batutą dyrygenta (pychy) poprzez powtarzalność grzechów tworzy się rytm, który napędza życie postaci.
Praca ma pobudzić w odbiorcy poczucie refleksji nad własnym postępowaniem. Jak wygląda nasze codzienne życie? Na ile obce są nam przedstawiane sceny?

Wymagania techniczne: 4 projektory multimedialne + 4 laptopy/odtwarzacze dvd







środa, 11 marca 2009

" Góra / Dół " - video instalacja 2008

"Góra / Dół " - wizualizacje 3D, dokumentacja fotograficzna


Praca jest wertykalnie zorientowanym dialogiem obrazu z obrazem. Widz jest kimś trzecim, obrazy ze sobą korespondują marginalizując go. Ich rzeczywistości maja się świetnie i zdają się kompletnie nie zauważać obecności nas - odbiorców.Znajdujemy się w sytuacji „pomiędzy”. Obserwujemy dwie rzeczywistości z których żadna nie jest nasza. Odgrodzenie boksem potęguje wrażenie wyizolowania, zamknięcia nie „wewnątrz”, ale „na zewnątrz”. Ta nowa pozycja z której mamy ogląd na prace wywołuje w nas poczucie ekscytacji i podniecenia, zupełnie jakbyśmy byli dziećmi podglądającymi przez dziurkę od klucza niejasną i tajemniczą scenę odgrywającą się za drzwiami.

Wymagania techniczne : 2 projektory, 2 odtwarzacze DVD lub laptopy, drewniana kasta o wymiarach 2x2.5m,metalowy stelaż, biały ekran/tkanina/płyta na suficie oraz podłodze




wtorek, 10 marca 2009

"Granica" - video instalacja 2008

Praca składa się z dwóch projekcji wideo, wyświetlanych na ścianach naprzeciwko siebie. Pierwsza część realizacji przedstawia performance na moście granicznym między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami. Działanie grupy Poturbowani polegało na stworzeniu wirtualnej granicy- niewidzialnej przeszkody którą próbują na wszystkie możliwe sposoby pokonać. Koncentrują na sobie uwagę przypadkowych przechodniów pokonujących granicę polsko- niemiecką. Praca była możliwa do zrealizowania dzięki wstrzymanemu wówczas ruchowi ulicznemu na moście.
Drugą część instalacji stanowi reporterski wywiad środowiskowy, w którym jeden z członków grupy pyta ludzi przechodzących obok nieużywanych już budek granicznych przed mostem miedzy Frankfurtem a Słubicami, gdzie znajduje się granica polsko- niemiecka. Spotyka się z różną reakcją z ich strony, niekiedy z obojętnością. Czasami granicą tą okazuje się bariera językowa, która uniemożliwia dalszy kontakt. Pytając o granicę Poturbowani nawiązują do postanowień Układu z Schengen. Czy pomimo braku kontroli granicznej, w pamięci ludzi nie pozostał obraz sprzed lat? Gdzie aktualnie znajduje się granica polsko– niemiecka? Czy przypadkiem nie głównie w naszych umysłach, jak sugeruje jeden z zapytanych przechodniów?

Wymagania techniczne: 2 projektory multimedialne, 2 odtwarzacze DVD lub laptopy



poniedziałek, 9 marca 2009

POCZĄTEK

Serdecznie witamy na blogu grupy artystycznej POTURBOWAN!. Grupę współtworzy siedmiu studentów IV roku Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu: Mateusz Oleszczak, Andrzej Poturalski, Michał Ratajczak, Marcin Skwarnecky, Paweł Stepanow, Szymon Szymański, Szymon Skrzypczak. Współpraca zawiązała się w 2006 roku na terenie opuszczonej stolarni podczas pleneru w Supraślu. Grupa działa w szeroko pojętym obszarze intermediów, tworzy instalacje, organizuje akcje happeningowe. Blog ma stanowić dokumentację przykładowych realizacji artystycznych naszej grupy. Gorąco zapraszamy do śledzenia naszych artystycznych poczynań.

POTURBOWAN!