wtorek, 13 kwietnia 2010

" Rysunek poza rysunkiem " 9.04 - 28.04.2010 Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej / Łódź

Grupa POTURBOWAN! serdecznie zaprasza na wystawę studentów Pracowni Rysunku prof. ASP Anny Tyczyńskiej z Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Autorami prac są : Ewa Mróz, Dorota Pawlicka, Paweł Stepanow, Justyna Pyrzyńska, Dominik Samol, Sandra Witkowska.

Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej
ul.Franciszkańska 76/78, Łodź

Wystawa czynna w dn. 9.04 - 28.04.2010


Rysunek.

Czym jest rysunek? Jest wiele odpowiedzi, ale dla mnie najbliższa jest ta, w której mowa o naturalnej potrzebie, - pierwotnym języku.. Najprostszy i elementarny. Jeśli podstawowe pojęcia punktu, linii, płaszczyzny nazwiemy alfabetem sztuki, rysunek jest niewątpliwie jej gramatyką. Wszechobecny. Odnieść go można zarówno do sfery idei (aspekt wewnętrzny), jak i nadać mu wymiar fizyczny (aspekt zewnętrzny). Traktując rysunek pod kątem pierwszego aspektu, jest on równorzędnym i autonomicznym językiem sztuki, w drugim aspekcie - cała rzeczywistość jest jego przejawem.


Każdy temat może być tematem dobrym.

Trudność, łatwość nie leżą w temacie, ale w podejściu do niego, indywidualnych możliwościach, świadomości. Proponowane przeze mnie w pracowni tematy, formułowane są w sposób szeroki i zmuszający do samodzielnego postawienia problemu oraz określenia jego granic. Ale to nie odpowiedzi są najistotniejsze, a umiejętność stawiania pytań, świadomość ich sensu i wagi.


Pracownia.

Pracownia to miejsce spotkania, wkraczania w zagadnienia sztuki - zarówno tej najnowszej jak i dawnej. Poprzez tematy, stawiane problemy studenci mają możliwość poznania „anatomii” sztuki, uczestniczenia w procesie powstawania dzieła sztuki, samodzielną analizę problemu na każdym z etapów - począwszy od koncepcji, poprzez etap realizacji, łącznie z ostatnim, kiedy praca – rysunek, obiekt, instalacja staje się niezależnym produktem (artefaktem), poddanym zewnętrznym osądom i ocenie. To właśnie – świadome uczestniczenie w tym procesie, potencjał twórczy, otwartość i zaangażowanie są dla mnie najważniejszymi elementami wspólnej pracy. Pracownia jest także miejscem dyskusji, dialogu różnych postaw i poglądów, prezentacji stanowisk i refleksji; miejscem wzajemnego podpatrywania, dzielenia się doświadczeniem - studiowania. To miejsce eksperymentu, poszukiwań i dokonywania wyborów. Miejsce kształtowania się postaw.


Rysunek poza rysunkiem.

W prowadzonej przeze mnie pracowni powstają różne prace. Nie tylko rysunkowe. Język wypowiedzi wydaje mi się najmniej istotny. Ważny jest proces myślowy, tak… właśnie – proces w którym prace powstają, a jednym z etapów tego procesu jest odnalezienie właściwego języka wypowiedzi, właściwego medium. Realizacje są więc różnorodne, tradycyjne warsztatowo, ale i znacznie odbiegające od tego co umownie nazywamy „rysunkiem”… Dlatego wystawę tę zatytułowałam „rysunek poza rysunkiem”, zwracając uwagę, na szerokie granice tego pojęcia, czy raczej dyscypliny. Z racji miejsca i jego specyfiki, pokaz w Łodzi przyjął (przyjmie) jednak postać bardziej tradycyjną, jeśli za tradycję uznać wiązanie rysunku „z tak czy inaczej” pojmowaną płaszczyzną… Mimo to starałam się, mimo tego skromnego pokazu, zaprezentować różnorodne podejście do tego co nazywamy rysunkiem, a wyboru autorów dokonałam właśnie poprzez ich odmienne myślenie o samym rysunku, jak i postawionych przeze mnie w pracowni tematach. Dlatego też poprosiłam ich o krótkie komentarze na temat zrealizowanych prac, które towarzyszyć będą wystawie.


Prof. ASP Anna Tyczyńska